2 tisíce spokojených klientů | 63 391 000 Kč jste ušetřili na úrocích

Zadejte nezávaznou poptávku

získejte zdarma nabídky od těch nejlepších bank a poradců z celé ČR

Příklad naší hypotéky

Výše úvěru: 2 mil. Kč
Splastnost: 30 let
Fix: 5 let
Úrok: 1,69 %
Splátka: 7 086 Kč
Poplatky: 0 Kč

 

Vyřízení do 2 týdnů

Refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky znamená splacení stávajícího hypotečního úvěru novým hypotečním úvěrem s odlišnými, zpravidla výhodnějšími podmínkami. Refinancování hypotéky nejčastěji nabízejí banky, je možné se ale setkat i s nabídkou nebankovního refinancování.  Majitel úvěru žádá o refinancování hypotéky většinou těsně před skončením doby fixace úrokové sazby a zpravidla v situaci, kdy je nabídka nových podmínek od nové banky výhodnější než nabídka od banky, která poskytovala hypoteční úvěr doposud po dobu fixace. Řešit refinancování hypotéky je vhodné již 4 měsíce před koncem probíhajícího období fixace, ale v některých případech i třeba 10 – 12 měsíců před koncem období fixace. Nabídku úrokové sazby mohou některé banky garantovat i půl roku dopředu, ve většině případů jejich nabídka úroku pro refinancování hypotéky platí 1 měsíc. Pokud se dlužník nakonec rozhodne zůstat u stávající banky, ideálně 1 měsíc před koncem fixace oznámí, že nebude refinancovat hypotéku a že akceptuje navržené podmínky pro další období fixace.

Refinancování se stalo v roce 2013 největším hitem na hypotečním trhu. Důvodem, proč bylo refinancování tak populární, byly historicky nejnižší úrokové sazby bank, které se odvíjí od repo sazby ČNB. Statistiky za rok 2016 hovoří o celkovém objemu poskytnutých hypotečních úvěrů  necelých 150 miliard korun a z toho přibližně 1/3 tvořila refinancované hypotéky.

Velkou roli také hraje konkurenční boj mezi jednotlivými bankami, kdy nové banky jsou schopny nabídnout zajímavé podmínky, aby k sobě přetáhly nové klienty. Majitelé hypoték – dlužníci jsou pro banky zajímavý také proto, že jsou již zvyklí platit úvěr a jestliže mají výbornou platební historii, může banka předpokládat, že ji budou mít i nadále.